تبلیغات
دانش نامه کامپیوتر - حافظه کش چگونه کار میکند ؟
 

حافظه کش چگونه کار میکند ؟

نوشته شده توسط :امیر سبزلون
دوشنبه 26 اسفند 1387-01:59 ب.ظ

مقدمه
حافظه کش، یک حافظه سرعت بالای قابل دسترس درون CPU است که برای افزایش سرعت دسترسی به داده ها و دستورالعملهای ذخیره شده درون RAM است. در این مقاله ما میخواهیم با یک زبان ساده توضیح بدهیم که این مدار چگونه کار میکند.

یک کامپیوتر کاملا بی فایده است اگر شما نگویید پردازنده (به عبارت دیگر CPU) چه کاری انجام دهد. این بواسطه یک برنامه انجام میشود، که یک لیست از دستورالعملهایی است که میگوید CPU چه کاری انجام دهد.
CPU برنامه ها را از حافظه RAM واکشی میکند. مشکل با حافظه RAMاینست که با قطع جریان برقش، محتویاتش از بین میرود و این حافظه RAM را مانند یک رسانه فرار طبقه بندی میکند. بنابراین برنامه ها و داده ها باید در یک رسانه غیر فرار ذخیره بشوند (به عبارت دیگر، در جائی محتویات بعد از اینکه شما کامپوتر خودتان را خاموش میکنید از بین نروند) اگر شما بخواهید آنها را بعد از خاموش کردن کامپیوترتان داشته باشید، مثل درایو های هارددیسک، رسانه های نوری مانند CDها و DVDها.
هنگامیکه شما برروی یک آیکون ویندوز برای اجرای برنامه ای دابل کلیک میکنید، برنامه که معمولا برروی هاردیسک ذخیره شده است در حافظه RAM بارگذاری میشود و سپس بواسطه حافظه RAM، CPU برنامه را درون مداری که کنترلر حافظه نامیده میشود بارگذاری میکند، که در پردازنده های Intel درون چیپ ست (چیپ North Bridge) و یا در پردازنده های AMD درون CPU قرار دارد.

Image

شکل 1) چگونه داده های ذخیره شده به CPU اتقال داده میشوند.
CPU نمیتواند داده ها را بطور مستقیم از هارددیسک واکشی کند، چونکه آنها برایش خیلی کم سرعت هستند، حتی اگر شما فکر کنید که سریع ترین هارددیسک را دارید. فقط به شما چند ایده میدهد از چیزی که ما داریم درباره اش صحبت میکنیم، یک هاردیسک SATA-300 سریع ترین هاردیسک قابل دسترس برای کاربران معمولی در حال حاضر میباشد، که نرخ انتقال تئوریک آن 300 MB/s است و یک CPU که با فرکانس داخلی 2 GHz و 64 مسیر داده (Data Path) داخلی کار میکند، نرخ انتقال داده اش 16 GB/s میباشد، که حدود 50 برابر سریعتر است.
این یک محاسبه ناهنجار است، فقط برای اینکه به شما یک ایده داده باشد، زیرا CPU ها دارای چندن مسیر داده مختلف درون خودشان هستند و هریک دارای طول های مختلف هستند.برای مثال در پردازنده های AMD مسیر داده بین حافظه کش L2 حافظه کش L1 128 بیتی است، در صورتیکه این مسیر در CPU های کنونی Intel 256 بیتی است. اما شما نگران نباشید، این فقط برای اینست که توضیح بدهیم عددی که در بالا نوشتیم ثابت نیست، اما در هر حال CPU ها همیشه از هارددیسک ها خیلی سریعتر هستند.
اختلاف در سرعت از این ناشی میشود که هارددیسک ها سیستم های مکانیکی هستند، که کندتر از سیستم های الکترونیکی خالص میباشند، بطوریکه بخش های مکانیکی برای بازیابی شدن اطلاعات مجبورند داده ها را انتقال بدهند (که بمراتب کندتر از انتقال الکترونیکی است). در طرف دیگر حافظه RAM قرار دارد که 100% الکترونیکی است و همچنین از هاردیسک ها سریعتر و در بهترین حالت در حد سرعت CPU است.
در اینجا مشکلی وجود دارد. حتی سریع ترین حافظه های RAM به سرعت CPU نیستند. اگر شما حافظه های DRR-2 800 تهیه کنید، آنها داده را در نرخ 6400 MB/s و در صورت Dual Channel بودن با نرخ 12800 MB/s انتقال میدهند. ولو اینکه این عدد در مثال قبلی 16 GB/s بود، چونکه CPU های کنونی توانایی واکشی داده داده از حافظه کش L2 را در نرخ 128 بیت یا 256 بیت دارند، اگر CPU به طور داخلی در فرکانس 2 GHz کار کند ما داریم در مورد 32 GB/s یا 64 GB/s صحبت میکینم. در این رابطه نگران نباشید چونکه در حال حاضر "حافظه کش L2" وجود دارد، بعدا درباره اش توضیح میدهیم. خواسته ما اینست که شما به این ایده برسید که حافظه RAM از CPU کندتر است.
 ضمنا نرخ های انتقال میتوانند با فرمول زیر محاسبه بشوند (در تمام این مثال ها Data per Clock برابر یک میباشد)
Transfer rate = width (number of bits) x clock rate x data per clock / 8
مشکل فقط نرخ انتقال یا به عبارت دیگر سرعت انتقال نیست بلکه تأخیر (Latency) نیز هست. Latency (به Access Time نیز مشهور است) مقدار زمانی است که حافظه در ارجاع داده هایی که CPU درخواست کرده تأخیر می اندازند- این آنی نیست. هنگامیکه CPU برای یک دستورالعمل (یا داده) که در یک آدرس معین ذخیره شده است درخواست میکندحافظه یک زمان تأخیر جزئی برای تحویل این دستورالعمل (یا داده) برگشتی ایجاد میکند. در حافظه های کنونی اگر نوشته باشد که دارای CL ( CAS Latency، تأخیری است که ما درباره اش داریم صحبت میکنیم) 5است، این معنا را میدهد که حافظه داده های درخواستی را بعد از پنج سیکل ساعت حافظه تحویل میدهد- معنی اش اینست که CPU باید منتظر بماند.
انتظار کارایی CPU ار پایین می آورد. اگر CPU بری دریافت دستورالعمل یا داده درخواستی اش 5 سیکل ساعت حافظه منتظر بماند، کارائی اش فقط 1/5 آن عملکردی خواهد بود که اگر از یک حافظه توانا در تحویل فوری داده استفاده میکرد. به عبارت دیگر، در هنگام دسترس بودن یک حافظه DRR-2 800 با CL5، کارایی CPU به همان مقدار کارکرد حافظه در 160 MHz (800 MHz/5) میرسد. در دنیای واقعی کاهش کارایی زیاد نیست چونکه حافظه تحت یک مد، که مد Burst نام دارد کار میکنند در جائیکه داده دوم درخواست میشود، داده میتواند بطور آنی تحویل داده شود اگر درون یک آدرس همجوار ذخیره شده باشد (معمولا دستورالعمل های یک برنامه معین در آدرس های متوالی ذخیره میشوند) این مانند "x-1-1-1" توضیح داده شده است (مثلا "5-1-1-1" برای حافظه مثال ما)، معنایش اینست که که داده اول بعد از پنج سیکل ساعت تحویل داده میشود اما از دومین داده درخواستی، دادها میتوانند تنها د یک سیکل ساعت تحویل داده بشوند- اگر مانند آنچه ما گفتیم در یک آدرس متوالی ذخیره شده باشد.
Dynamic RAM در مقابل Static RAM
دو نوع حافظه وجود دارد: دینامیک یا پویا (DRAM) و استاتیک (SRAM). RAM استفاده شده در PC از نوع دینامیک میباشد. در این نوع حافظه هر بیت از داده ها درون تراشه حافظه در یک خازن بسیار ریز ذخیره میشود. خازن ها اجزای خیلی کوچکی هستند، به این معنی که میلیون ها از آن میتواند در یک فضای خیلی کوچک ساخته بشود. این چگالی عالی یا High Density نام دارد. از طرف دیگر خازن ها بعد از مدتی شارژشان را از دست میدهند، بنابراین حافظه های دینامیک به یک عمل که نو سازی یا Refresh نام دارد، احتیاج دارند، که این هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد. در طی این مدت داده ها نمیتوانند خوانده یا نوشته بشوند. حافظه های دینامیک از حافظه استاتیک ارزانتر نیز میباشند و همچنین نیروی برق به مراتب کمتری استفاده میکنند، اما همانطور که ما گفتیم در RAM دینامیک داده ها به آسانی در دسترس نیستند و نمیتواند به سرعت CPU کار کند.
از طرف دیگر حافظه استاتیک میتواند با سرعت CPU کار کند، زیرا هر بیت داده در یک مدار که فلیپ فلاپ نام دارد ذخیره میشود، که همچنین میتواند داده ها را با تأخیر صفر یا خیلی کوچک تحویل دهد، زیرا فلیپ فلاپ ها به Refresh نیازی ندارند. مشکل اینجاست که فلیپ فلاپ ها برای ساخته شدن به چندین ترانزیستور نیاز دارند، به عبارت دیگر آنها از یک خازن خیلی بزرگتر هستند. این به این معناست که در همان فضایی که در یک حافظه استاتیک یک فلیپ فلاپ وجود دارد، در یک حافظه دینامیک صدها خازن وجود دارد. بنابراین حافظه های های استاتیک یک چگالی پائین را فراهم میکنند- تراشه ها دارای ظرفیت کمی هستند. دو مشکل دیگر با حافظه های استاتیک: خیلی گران هستند و مصرف برق زیادی دارند- بنابراین حرارت بیشتری تولید میکنند.
در جدول زیر بطور خلاصه تفاوتهای DRAM و SRAM را بیان کرده ایم.
Image 

با اینکه RAM استاتیک سریعتر از RAM دینامیک است، ولی شرایط نامساعدش از استفاده شدن آن در مدارهای اصلی RAM جلوگیری میکند. 
راه حل موجود برای کاهش اثر استفاده از حافظه RAM که کندتر از CPU است، استفاده از مقدار کمی RAM استاتیک مابین CPU و حافظه RAM بود. این روش حافظه کش نام دارد و امروزه این مقدار کم از حافظه استاتیک درون CPU قرار دارد.
حافظه کش اغلب داده هایی را که به تازگی مورد دسترسی RAM بودهاند ار به حافظه استاتیک کپی میکند و سعی میکن حدس بزند چه داده هایی را CPU بعدا درخواست میکن و آنها را در حافظه استاتیک بارگذاری می نماید قبل از اینکه CPU در عمل به آنها نیاز داشته باشد. هدف از ایجاد دسترسی CPU به حافظه کش در عوض دسترسی مستقیم CPU به RAM است، چونکه میتواند داده را فورا یا تقریبا فورااز حافظه کش بازیابی کند، در صورتیکه، هنگامی که داده های مورد دسترسی در RAM قرار داشته باشند باید منتظر بماند. بیشتر CPU به جای RAM به حافظه کش دسترسی دارد، چونکه سیستم سریعتر خواهد بود. ما بطور صحیح فقط در یک دقیقه توضیح دادیم که حافظه کش چگونه کار میکند.
ضمنا، در اینجا ما داریم از واژه های "داده " و "دستورالعمل" قابل تعویض را استفاده میکنیم، زیرا هرچیزی که درون هر آدرس حافظه ذخیره میشود هیچ تغیییری در حافظه ایجاد نمیکند.
تاریخچه حافظه کش در کامپوترهای شخصی
این بخش فقط برای آنهایی است که به وجه گذشته حافظه کش علاقه دارندریال اگر شما به این بخش علاقه ندارد میتوانید به بخش بعدی بروید.
حافظه کش اولین بار در کامپیوترهای 386DX استفاده شد. ولو اینکه CPU حافظه کشی درون خودش نداشت، آنرا بصورت مداراتی پشتیبانی میکرد، بهعبارت دیگر چیپ ست یک کنترلر حافظه کش داشت. پس در آن زمان حافظه کش خارج از CPU قرار داشت. بنابراین انتخابی بود و یا به نحوی دیگر میتوان گفت که سازنده مادربورد میتوانست آنرا اضافه کند یا نه. اگر شما یک مادربورد بدون حافظه کش داشتید کامپوترتان از کامپوتر دارای این مدار خیلی کندتر می بود.
مقدار حافظه کش قابل دسترس متفاوت بود و بعلاوه به مدل مادربورد وابسته بود و نوع قیمتها، برای زمانیکه 64 کیلوبایتی و 128 کیلو بایتی بودند. در این هنگام کنترلر حافظه کش از یک معماری، معروف به “write-through” برای عملیات نوشتن استفاده میکرد- به عبارت دیگر هنگامیکه CPU میخواست داده ها را حافظه ذخیره کند- کنترلر حافظه فورا حافظه RAM را آپدیت میکرد.
با پردازنده های 486DX اینتل یک مقدار کوچک (8KB) از حافظه کش را درون CPU اضافه کرد. این حافظه کش داخلی L1 (Level 1) یا توکار نامیده شد. در صورتیکه حافظه کش خارجی L2 (Level 2) یا خارجی نامیده شد.مقدار و موجودیت کش خارجی به مدل مادربورد وابسته بود. انواع مقادیری که در آن زمان موجود بود، 128 کیلو بایتی و 256 کیلو بایتی. بعد از مدل 486 معماری کش “write back” اضافه شد، که حتی تا امروزه نیز استفاده میشود، به طوریکه برای عملیات های نوشتن، حافظه RAM فورا آپدیت نمیشود، CPU داده ها را در حافظه کش ذخیره میکند و کنترلر حافظه فقط هنگامیکه حافظه RAM را آپدیت میکند که یک کمبود کش اتفاق بیافتد.
پس زا آن Intel در اولین پردازنده های پنتیوم، دو حافظه کش توکار مجزا ایجاد نمود، یکی برای دستورالعمل و یکی برای داده (در آن زمان هر کدام 8 کیلو بایت بودند). این معماری هنوز تا امروزه استفاده میشود و این که چرا شما بعضی اوقات می بینید که حافظه کش L1 به صورت 64KB+64KB نمایش داده میشود، چونکه یک کش دستورالعمل L1 64 کیلوبایتی و یک کش داده L1 64 کیلو بایتی وجود دارد. البت ما بعدا توضیح میدهیم که چرا مابین این دو تفاوت وجود دارد. در آن هنگام حافظه کش L2 در مادربورد جای داشت، پس بنابراین مقدار و موجودیتش به مدل مادربورد وابسته بود، البته داشتن ک سستم بدون حافظه کش دیوانگی بود. انواع موجود در آن زمان 256KB و 512KB بودند.
در پردازنده های AMD نسل K5، K6 و K6-2 از همین معماری استفاده شده اس، بعلاوه K6-III دارای یک حافظه کش سوم (L3, Level 3) میباشد.
مشکل حافظه کش L2 است که با یک نرخ کلاک پایین تر مورد دسترسی قرار میگیرد، چونکه در 486DX نرخ کلاک داخلی CPU از نرخ کلاک خارجی متفاوت است. بطوریکه برای مثال یک Pentium-200 با سرعت 200MHz کار میکندو به حافظه کش خود با سرعت 66MHz دسترسی دارد.
سپس Intel با معماری P6 حافظه کش را از مادربورد به داخل CPU انتقال داد، که اجازه میداد CPU به آن با نرخ کلاک داخلی خود دسترسی پیدا کند، به جز Pentium II که حافظه کش درون CPU قرارنداشت ولی در همان مدار چاپی که CPU بود لحیم شده بود (این مدار چاپی درون یک کارتریج قرار داشت) تا در نصف کلاک داخلی CPU کار کند، در Celeron-266 و Celeron-300 هیچ کدام حافظه کش L2 نداشتند (بنابراین آنها بد عملکردترین CPU ها در تاریخ کامپیوترهای شخصی هستند).
این معماری حتی تا امروزه مورد استفاده است: هردوی حافظه های کش L1 و L2 درون CPU قرار دارندو با نرخ کلاک داخلی CPU کار میکنند، بنابراین مقدار حافظه کشی که شما میتوانید داشته باشید به مدل CPU ای که دارید وابسته است.هیچ راهی برای افزایش مقدار حافظه کش بدون تعویض CPU وجود ندارد

نظرات() 


Virgil
یکشنبه 31 شهریور 1398 07:47 ب.ظ
My brother recommended I might like this web site. He was entirely right.

This post truly made my day. You can not imagine simply how much time
I had spent for this information! Thanks! http://kliqqi.xyz/story.php?title=stay-away-from-acquiring-stressed-using-these-recommendations
Mitchell
یکشنبه 31 شهریور 1398 07:25 ب.ظ
What's up, after reading this amazing paragraph i am also cheerful to share my know-how here with
friends. http://www.tongji.org/members/smoke38libra/activity/1906888/
Shanon
یکشنبه 31 شهریور 1398 06:32 ب.ظ
My brother suggested I might like this website. He was entirely
right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent
for this info! Thanks! http://xxgglp.cn/comment/html/?0.html
Jaunita
یکشنبه 31 شهریور 1398 05:52 ب.ظ
you are truly a excellent webmaster. The website loading speed is amazing.

It sort of feels that you're doing any distinctive trick.

Moreover, The contents are masterpiece. you have performed
a fantastic task in this topic! http://divastyle.co/members/smoke56beet/activity/73318/
Delmar
یکشنبه 31 شهریور 1398 05:25 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with valuable information to work on. You've
done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

http://mythailand.ru/album/654630
Ollie
یکشنبه 31 شهریور 1398 11:23 ق.ظ
It's going to be end of mine day, except before end I am reading this great article to improve my knowledge.
http://seojiffy.com/News/chinese-medicine-and-what-its-heading-to-assist-you-with/
Alisa
یکشنبه 31 شهریور 1398 10:03 ق.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.
If you know of any please share. Thank you!

https://www.storybookmarking.com/story.php?title=traditional-chinese-medicine-and-what-its-proceeding-that-will-help-you-with
discuss
یکشنبه 31 شهریور 1398 09:47 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!

I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
Many thanks http://likendislike.com/story.php?title=the-essentials-of-making-use-of-acupuncture-for-your-personal-ailments
Stacy
یکشنبه 31 شهریور 1398 08:14 ق.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm
trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good success. If you know of any please share.
Many thanks! http://immensewise.com/story.php?title=tops-tips-about-homeopathy-that-you-can-adhere-to
Maryellen
یکشنبه 31 شهریور 1398 08:05 ق.ظ
This is a topic that's close to my heart...
Take care! Where are your contact details though? http://www.7sea.cc/comment/html/?171685.html
Joe
یکشنبه 31 شهریور 1398 07:45 ق.ظ
Thanks for finally writing about >دانش نامه کامپیوتر - حافظه کش چگونه کار میکند ؟ <Liked it! http://xxgglp.cn/comment/html/?0.html
온라인바카라
شنبه 30 شهریور 1398 10:36 ب.ظ
Nice response in return of this difficulty with real arguments and telling all
regarding that.
Elane
شنبه 30 شهریور 1398 04:15 ب.ظ
Can you tell us more about this? I'd love to find out more details.
http://dle1.prestashop-studio.ru/user/badge4land/
Federico
شنبه 30 شهریور 1398 04:10 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I
get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.
http://gameduaxe.info/forum/profile.php?id=582878
Kitty
شنبه 30 شهریور 1398 03:54 ب.ظ
whoah this blog is magnificent i like reading your articles.
Keep up the great work! You recognize, lots of
individuals are searching round for this info, you could
help them greatly. http://www.tianjingent.com/comment/html/?216779.html
Jed
شنبه 30 شهریور 1398 03:31 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a fastidious thought, article
is pleasant, thats why i have read it entirely http://disqus.com/by/tree1mail/
카지노사이트
شنبه 30 شهریور 1398 02:55 ب.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually realize
what you're talking about! Bookmarked. Please also talk over with my site =).
We could have a link alternate arrangement between us
Latanya
شنبه 30 شهریور 1398 02:55 ب.ظ
Many surfers genuinely wooden longboards in comparison with
produced in higher quantities foam-core longboards as a result of wow factor of these and the
bragging rights in praoclaiming that they could
build their own longyboard surfboard. They give full attention to only using top quality components to
build their electric skateboards. This makes the sport expensive to
studentrs and others who can't spend excessive money.
array property group, APG array nyc, APG array rentals nyc, APG nyc rentals no fee, APG no fee nyc apartments, APG array services group, APG battery park luxury rentals, APG luxury rentals midtown west, APG flatiron district doorman buildings, APG studio a
شنبه 30 شهریور 1398 02:47 ب.ظ
In this scenario 85% of expenses like mortgage interest, property
taxes, maintenance, utilities, and depreciation may
be wiped off from the rental income on Schedule E. Here are some tips you could
consider if you prefer to purchase a unit
in Toronto. If you are searching for for
the office for rent at Tanjong Pagar, it will just take a while
and you will have the satisfied result.
Christiane
شنبه 30 شهریور 1398 01:36 ب.ظ
This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Thanks! http://germanfootball.ge/user/fruit8land/
Evie
شنبه 30 شهریور 1398 12:36 ب.ظ
obviously like your web-site but you need to take a look at the spelling on several of your posts.
Many of them are rife with spelling problems and I to
find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will
definitely come back again. http://cosap.org/story.php?id=591334
discuss
شنبه 30 شهریور 1398 12:35 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd
most certainly donate to this brilliant blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook
group. Chat soon! http://www.colorofshare.com/index.php?action=profile;u=164
Micheal
شنبه 30 شهریور 1398 12:05 ب.ظ
" And it's as valid a pace from the ability of one's product to supply the final results that customers want, because tests you took in school were for assessing what you had learned. In order to bring a project to completion, a project manager must discover ways to combine the intelligence of everyone involved in the project (often called creating a "collective intelligence"). The process of 3D modeling is in reality a mathematical component one should develop as a way to represent the surface of the object being a complete image.
devlin design product designer
شنبه 30 شهریور 1398 11:55 ق.ظ
" And it's as valid a pace with the ability of your product to supply the outcomes that customers want, because tests you took in school were for assessing everything you had learned. Some competing brands even try to sell same exact product under different names and different price point. I always enjoyed the elegant look of through dovetails along the four corners of several captain's chests I've seen in antique shops throughout Cape Cod.
array property group, apg array nyc, apg array rentals nyc, apg nyc rentals no fee, apg no fee nyc apartments, apg array services group, apg battery park luxury rentals, apg luxury rentals midtown west, apg flatiron district doorman buildings, apg studio a
شنبه 30 شهریور 1398 11:29 ق.ظ
There are a number of proper serviced office alternatives to decide upon in outstanding
sites, such as Central Business District. Here are some tips you could consider when you decide to purchase a unit in Toronto.
They are more worried about closing the lease compared to obtaining
the best possible price.
Aleida
شنبه 30 شهریور 1398 11:05 ق.ظ
Studies haνe proven tһɑt athletes who imagined practising ᴡere ϳust as effective
as th᧐ѕe thɑt actuaⅼly practised. Usіng virtual reality, camcorders aⅼong with a stick - scientists ԝere able to
recreate tһe sensation witһ the conscious or physical
ѕеⅼf being located iin ɑ ѵery virtual ѕеlf.
Colour аdded vibrancy and ɑt least we ցot to see tha Seagulls
ɑll around the wοrld ԝere ԝhite tоo.
바카라추천
شنبه 30 شهریور 1398 08:39 ق.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it
from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog
shine. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot
Ignacio
شنبه 30 شهریور 1398 08:23 ق.ظ
" And it's as valid a step of the ability of your respective product to provide the results that customers want, as the tests you took in school were for assessing everything you had learned. In order to bring a project to completion, a project manager must learn how to combine the intelligence of everyone mixed up in project (known as developing a "collective intelligence"). The technique of 3D modeling is really a mathematical component one needs to develop as a way to represent the surface with the object like a complete image.
Sophia
شنبه 30 شهریور 1398 06:16 ق.ظ
You will receive many responses and inquiries just with these simple steps.
They must convey a powerful pitch to compel potential employers for connecting with you.
Gather others - The initial approach is to start with
simply inviting others to attend your groups or making announcements in your
associates.
Exodus custom longboards
جمعه 29 شهریور 1398 09:11 ب.ظ
Local parks include the foundation by which skateboarding has
been built and redevelopment of areas is best for the community and raise the trustworthiness of skaters.
There are a variety of designs available from
manufacturers including Sector 9 and Loaded. It is
a metal axle that connects the deck on the wheels, and they also
are available in sets of two.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox