تبلیغات
دانش نامه کامپیوتر - رباتیك
 

رباتیك

نوشته شده توسط :امیر سبزلون
یکشنبه 25 اسفند 1387-03:43 ب.ظ

رباتیك و جایگاه آن در ایران

 رباتیك علمی است كه با هدف راحتی انسان و افزایش وقت مفید او به وجود آمده است . متاسفانه در كشور ما آن طور كه شایسته است شناخته نشده است . در این مقاله سعی می كنیم به وضعیت ایران در علم رباتیك بپردازیم .


مقدمه
رباتیك علمی است كه با هدف راحتی انسان و افزایش وقت مفید او به وجود آمده است . متاسفانه در كشور ما آن طور كه شایسته است شناخته نشده است . در این مقاله سعی می كنیم به وضعیت ایران در علم رباتیك بپردازیم . بدین منظور ابتدا تاریخچه و تعریف مختصری از ربات ارائه می نماییم . سپس به و ضعیت رباتیك در كشور های صنعتی می پردازیم و سرانجام و ضعیت ایران را بررسی می نماییم و برای بهبود آن راهكاری را مشخص می نمایییم .

تاریخچه ی رباتیك


در گذشته كشورهای استعمارگر برای افزایش سرمایه وپیشرفت خود به كشور های ضعیف حمله می كردند و با تصرف كشور قربانی ، مردم آنجا را به عنوان برده به خدمت می گرفتند و از آنها به عنوان نیروی كار رایگان بهره می بردند و آنها را در مزارع كارخانه ها آشپزخانه ها و... به كار می گرفتند . اما این برده ها چند عیب بزرگ داشتند . مهمترین عیب آن اسارت یك انسان و ظلم به او بود و دیگر عیب آن خستگی برده ها بود . برده ها نمی توانستند 24 ساعت شبانه روز كار كنند . باید به آن ها وقت استراحت می دادند . دیگر عیب آن ها این بود كه ارباب باید آن ها را مداوم كنترل می كرد . در آن زمان آرزوی اربابان این بود كه برده ای غیر انسانی داشته باشند كه بتواند 24 ساعته كاركند و دچار خستگی نشود و نیاز به كنترل مداوم نداشته باشد . با توجه به علم آن زمان این رویایی بیش نبود و فقط در تئاتر به نمایش در می آمد و به این برده های آسمانی (( ربات )) می گفتند .
با پیشرفت علوم در طی گذشت زمان و انقلاب صنعتی اروپا ، نیاز به برده هایی بیشتر با سرعت بالاتر دقت بیشتر و خستگی كمتر ، بیشتر احساس می شد . بنابراین دانشمندان به فكرساخت ماشین های خود كار افتادند . (تا آن زمان علم در زمینه ی برق و مكانیك مقداری پیشرفت كرده بود . ) از آن به بعد در قسمت هایی از كارخانه ها از ماشین های الكترومكانیكی استفاده می شد . بدین شكل مكانیزاسیون صنعتی آغاز شد . عیب بزرگ این دستگاه ها تك منظوره بودن و عدم انعطاف پذیری آن ها بود . یعنی با تغییر قسمتی از كارخانه یا محصول تولیدی می بایست كل دستگاه ها دوباره طراحی می شدند . با پیشرفت هر چه بیشتر علم ، كامپیوتر ها اختراع شدند و گسترش یافتند . تا حدی كه در خانه ها نیز یافت می شد . سپس صنعت گران به فكر تركیب ماشین ها ی الكترومكانیكی با كامپیوتر ها افتادند تا بتوان آن ها را برنامه نویسی كرد [ یكی از ویژگی های كامپیوتر قابل برنامه نویسی بودن آن است ] و بایك دستگاه بتوان چندین كار را انجام داد (مثلا دستگاهی كه یك نوع ماشین را رنگ می زند بتواند با عوض شدن مدل و طرح آن ، آن ها را نیز رنگ بزند ) . بدین صورت ربات ها ساخته شدند

تعریف ربات و رباتیك و مزایای آن


با توجه به توضیحاتی كه داده شد :
ربات ماشینی هوشمند ، قابل برنامه نویسی و انعطاف پذیر است كه برای بدست آوردن اطلاعاتی از محیط خود دارای حسگرهایی است .
رباتیك علم طراحی ، ساخت ، نگهداری و تعمیر ربات ها است
مهندسی رباتیك علم هوشمند كردن و الكترونیكی كردن ماشین ها ی مكانیكی است ( در جهت مصارف صنعتی ) [مهندسی رباتیك = مهندسی برق + مهندسی مكانیك]
مزایای ربات عبارتند از : افزایش بهره ، افزایش تولید ، بهبود كیفیت كار ، افزایش دقت ، جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی ، افزایش سرعت ، كاهش هزینه ، كاهش ضایعات ، چند منظوره بودن ، هوشمند بودن ، عدم خستگی

مثال هایی از ربات


كلمه ربات مانند كلمه ی ماشین ، یك كلمه ی كلی است و به چند مورد خاص خلاصه نمی شود . به عنوان نمونه چند مورد را ذكر می نماییم :
بازو های ربات های صنعتی ، ربات كنترل چاه های نفت ، یخچال های خانگی ، آسانسور ها ، اسباب بازی كودكان ، هواپیما های بدون سرنشین ، سیستم های دفاع ضد موشكی ، پرینتر ها ، دستگاههای تراش خودكار ، نوشابه پركن ها و ...
این ها فقط نمونه هایی از بی نهایت انواع ربات بود . ربات ها آنقدر گسترده اند كه امروزه نمی توان بدون آن ها زندگی كرد . ولی در مهندسی منظور از ربات ، ربات های صنعتی می باشد .

رباتیك و كشور های صنعتی


كشور ها صنعتی به این حقیقت رسیده اند ، كه كشوری پیشرفت نمی كند مگر این كه در تمام علوم پیشرفت كند . بنابراین ، با توجه به این كه رباتیك یكی از علوم اصلی سرنوشت ساز قرن است و به آن احساس نیاز می كنند . در این راستا فعالیت های بسیاری را انجام داده اند. آن ها آن قدر پیشرفت كرده اند كه هدف خود را اینگونه ذكر می كنند " در سال 2050 ربات هایی خواهیم ساخت شبیه انسان كه بتواند با قوی ترین تیم فوتبال انسان ها بازی كند و بدون انجام خطا ، انسان ها را شكست دهد . "
آن ها هر ساله مسابقات رباتیك جهت كسب علم و استفاده نمودن از آن در صنعت برگزار می نمایند .
همچنین در راستای تربیت نیروی انسانی جهت گسترش این علم ، رشته ی مهندسی رباتیك را ایجاد نمودند . مهندسی رباتیك در واقع تلفیقی از رشته ی مهندسی برق و مهندسی مكانیك است كه هدف آن تربیت نیرویی كه بتواند به تنهایی ربات های صنعتی را طراحی كند و آن را بسازد . این رشته در اكثر دانشگاه های كشور های صنعتی تدریس می شود .
كارخانه های خصوصی آن ها علاوه بر رباتیكی كردن فرایند تولید ، مقداری از درآمد های ناخالص خود را جهت تحقیق و گسترش رباتیك صرف می نمایند .

وضعیت رباتیك در ایران


رباتیك در ایران هنوز شناخته شده نیست . این وضعیت در حالی است كه ایران یكی از بزرگترین وارد كنندگان ربات های صنعتی است . هر ساله ارز زیادی بابت خرید ربات ، از كشور خارج می شود . در بیشتر كارخانه های ما از رباتها استفاده می شود . كارخانه هایی مانند فولاد ، خودروسازی ، مواد غذایی و ... را می توان تقریبا تمام رباتیك دانست . اما متاسفانه تمام ربات های آن وارداتی است و حتی نصب و كنترل و تعمیر آن بر عهده ی خارجی ها می باشد
به منظور عقب نماندن كشور در علم رباتیك ، رشته ی مهندسی رباتیك در سال 1381تاسیس شد و متاسفانه تا امسال (1387 ) تنها دانشگاه ارائه كننده ی آن دانشگاه صنعتی شاهرود بود . اكنون این رشته در دانشگاه صنعتی همدان نیز تدریس می شود . اما آیا دو دانشگاه كافی است ؟ پاسخ روشن است با توجه به اهداف كشور و سند چشم انداز 20 ساله هم اكنون باید در تمام دانشگاه های صنعتی ، تدریس شود .
یكی از مشكلات دانش آموختگان این رشته در كشور این است كه كسی این رشته را نمی شناسد و اصلا نمی داند ربات چیست . وقتی از ربات صحبت می شود به یاد اسباب بازی آدم آهنی كودكان و فیلم های سینمایی می افتند . دیگر مشكل دانش آموختگان عدم اعتماد صنعت كشور به آن ها است . صنعت گران حاضرند چندین برابر آن هزینه كنند ولی از نیروی خارجی استفاده نمایند .دیگر مشكل این رشته كمبود امكانات دانشگاهی و قدیمی بودن امكانات فعلی آن ها است .
بعضی از افراد در ایران استفاده از ربات را مساوی اخراج نیرو كار می دانند و با توسعه ی آن مخالفت می كنند . اما آنها از این غافل هستند كه گماردن نیروی انسانی به كار های روزمره و تكراری ، اتلاف نیروی انسانی است . به جای انجام كار بیهوده می توان آن ها را در جایی دیگر به خدمت گرفت .
هر ساله چندین مسابقات رباتیك در سطح كشور برگزار می شود كه می توان گفت همه ی آن ها دارای قوانین ثابت و یك شكل و تكراری است و هیچ كدام قوانین بومی ندارند . متاسفانه در ایران به این مسابقات به چشم هدف نگریسته می شود . (بر عكس كشور های صنعتی كه مسابقات را ، وسیله ای برای ارتقاء صنعت خویش می دانند . ) و تمام وقت دانشجویان را می گیرند كه رباتی با هدف پوچ ( مانند مسیریاب كه در این مسابقات ربات باید مسیر خط سیاه را دنبال كند ) بسازند .
متاسفانه هیچ یك از ما ، هیچ روز یا هفته ای در سال را به عنوان هفته ی رباتیك ، حداقل برای یادآوری اهمیت آن بر نگزیده ایم . و برای بهبود وضعیت آن كوششی نكردیم و نمی كنیم .

نتیجه گیری


اگر می خواهیم ایران به پیشرفت شایسته ی خود برسد . باید موانع را از جلو آن برداریم . در اولین قدم بهتر است در موارد زیر گامی محكم برداریم .
1- آشنایی مردم با علم رباتیك و مزیت استفاده از ربات ها
2- تاسیس رشته ی مهندسی رباتیك در تمامی دانشگاه های صنعتی كشور
3- برگزاری هدفمند مسابقات رباتیك در رشته های بومی در راستای تولید ثروت از راه علم
4- جلب اعتماد صنعت به نیرو های داخلی
5- مشخص كردن هفته ای خاص به نام هفته ی رباتیك
6- و ... .

نظرات() 


foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 01:45 ب.ظ
First of all I would like to say excellent blog!

I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind.

I was interested to find out how you center yourself and clear your
head prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
Thank you!
Can stretching help you grow taller?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:14 ب.ظ
My brother recommended I might like this web site. He was once totally right.
This submit actually made my day. You can not believe simply how so much time I had spent for this info!
Thank you!
dustycloset2619.jimdo.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:20 ق.ظ
Howdy I am so grateful I found your blog, I really found
you by accident, while I was researching on Bing for something else, Anyways I am here now
and would just like to say kudos for a fantastic post and
a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all
at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox